Kód oboru: 78-42-M/02
Co znamená lyceum a pro jaké studenty je přínosem?
Absolventi lycea studují dva světové jazyky, jejichž výuka má vysokou časovou dotaci. V maturitním jazyce jsou studenti vedeni tak, jak vyžadují požadavky zkoušek podle mezinárodních certifikátů. Absolventi velmi dobře ovládají informační technologie včetně psaní na klávesnici všemi deseti prsty, ovládají ekonomickou a právní problematiku. Tato problematika je na lyceu prakticky aplikována na projektových dnech a ve studentských firmách.
Ekonomické lyceum je úmyslně otevíráno na obchodních akademiích a nikoliv gymnáziích, neboť tím je dána záruka dostatečné úrovně odborné složky výuky. Zároveň obchodní akademie zdatně sekundují gymnáziím v úrovni výuky cizích jazyků, a proto skýtají záruku kvalitní výuky i těchto maturitních všeobecně vzdělávacích předmětů.
Jestliže jsme tento obor otevřeli jako jedna ze tří prvních škol v ČR, znamená to, že za 14 let jeho fungování jsme načerpali rozsáhlé zkušenosti. Ty jsme promítli jak do obsahu výuky, tak i do celostátně platných rámcových vzdělávacích programů, na nichž se naši vyučující výrazně autorsky podíleli.
Co se na lyceu učí?
Všeobecně vzdělávací předměty – vyučuje se český jazyk, anglický jazyk, druhý cizí jazyk (může jím být němčina, francouzština, španělština, ruština), dále společenské vědy, dějepis, zeměpis. Z přírodovědných předmětů se obdobně jako na gymnáziu vyučuje matematika, fyzika, chemie a biologie. Oproti oboru obchodní akademie je na lyceu vyšší podíl přírodovědných předmětů a společenskovědních předmětů.
Odborné předměty – jedná se o ekonomiku, účetnictví, právo, informační a komunikační technologie, písemnou a elektronickou komunikaci. Kromě toho studenti zpracovávají průběžný ekonomický projekt.
Volitelné předměty – nabídka volitelných předmětů se týká druhého, třetího a čtvrtého ročníku. Studenti si vybírají především ty předměty, které je zajímají, a získané znalosti a vědomosti zároveň využijí u volitelné maturitní zkoušky.
Ve 2. ročníku si mohou volit seminář např. ze zeměpisu, přírodních věd, ekonomiky, společenských věd, informatiky, dějepisu, zbožíznalství.
Ve 3. ročníku mohou volit např. přípravu k jazykovému certifikátu FCE, soukromé podnikání, ekonomické simulace, zeměpis cestovního ruchu, dějepisný seminář, matematiku, webové technologie, konverzaci v druhém cizím jazyce.
Ve 4. ročníku si pak volí semináře s ohledem na zaměření své maturitní zkoušky. Kromě toho své znalosti mohou prakticky aplikovat ve volitelných studentských firmách.
Celkově je na lyceu 30 až 33 týdenních vyučovacích hodin, obdobně jako na jiných typech škol.